| Evrensel Tüketici Hakları | Bilinçli Tüketici Eğitim Programı | Künye | Faydalı Linkler | Üyelik Formu | Dergi Talep Formu | Bize Ulaşın |

16.01.2021
Ana Sayfa
Tüketici Koruma
Güvenli Gıda
Köşe Yazıları
GDO
SÜT ve ÜRÜNLERİ
Tüketici Konuşuyor
Kara Liste
TÜBİDER Başkanı
10 Yararlı Besin
Tüketici HaklarıKara Liste

KARA LİSTE

Bankalar Tüketicilere Karşı İnatlaşmaya Devam Ediyor.
Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, HSBCBANK, AKBANK, FİNANSBANK başta olmak üzere bir çok banka kredi kartı ücreti ile hesap işletim ücreti adı altında tüketicilerden talep/tahsil ettikleri tutarlarla ilgili tüketicilerin itirazları, hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri kararlarına karşın inatlarını sürdürerek tüketicilerin hesaplarına borç tahakkuk ettirmeye devam ediyorlar.
Garanti Banaksı ve Yapı ve Kredi Bankası tüketici sorunları hakem heyetlerinin verdiği ilgili tutarların tüketiciye iade edilmesi yönündeki kararlarının iptali için tam 6 sayfalık dava dilekçesiyle tüketici mahkemelerine başvurmaktadırlar.
Bu traji komik yaklaşım bu bankaların haksız kazanç elde etme niyetlerini de ortaya çıkarmaktadır.
Buradan tüketicilere önerimi bu tür haksız yasaya aykırı uygulama yapan bankaların kredi kartlarını iptal ederek tüketiciye saygı duyan hak ihlallerinde bulunmayan bankaların kartlarını kullanmalarını öneriyoruz.

Bankalar Kredi Kartı Kullanımın da Tüketicilerin Yasal Haklarını İhlal Ediyor.
15/06/2003 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile 01/03/2006 tarihinde yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun kredi kartı kullanıcısı tüketicilere getirdiği bir çok hakkın uygulamada tüketicinin istismarına yol açacak şekilde ihlal edildiğini derneğimize başvuran tüketicilerin mağduriyetini belgeleyen evraklar üzerinde görüyoruz.
*İmzalanan sözleşmelerin bir nüshasının tüketicilere verilmemesi ile yenilene kartlarla birlikte sözleşmelerinde yeni yasalara uygun olarak düzenlenerek bir nüshasının tüketicilere verilmemesi.
*İlgili ekstre tutarının tamamını ödemeyen yada temerrüde düşen tüketicilere uygulanan akdi/temerrüt faizlerin yasalara göre yasak olmasına karşın “Bileşik Faiz” olarak uygulandığı.
*Kart limitlerinin tüketicinin onayına bağlı olarak arttırılması yasal hüküm olmasına karşın, tüketiciye gönderilen mesajlar, ATM lerden işlem yapan tüketicilerin ekranına yansıtılan “tuşa bas onayla” komutlarıyla tüketiciyi yönlendirmelerle limit arttırmaya zorlama uygulamaları.
*Limit aşımı ve limit aşım ücreti gibi yasal olmayan uygulamalara devam edilmesi.
*Yasal olarak, yasak olmasına karşın kredi kartları işleminden çoğu zaman komisyon talep eden üye işyerlerinin kart çıkaran kuruluş olan banka tarafından denetlenmemesi ve yaptırım uygulanmaması.
Gibi bir çok yasaya aykırı ve hukuk dışı uygulamalara devam eden bankaların yaygın uygulamadan vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz.
Tüketicileri bu tür yasaya aykırı uygulamalar karşısında duyarlı olmaya yüksek faiz uygulayan bankaların kredi kartlarını iptal etmeye ve hak aramak için TÜBİDER le işbirliği yapmaya çağırıyoruz.

Engellilerin Yaşamını Kolaylaştıran olanaklar Ekonomik Çıkar Uğruna Ortadan Kaldırılıyor.
Derneğimize yapılan çok sayıdaki tüketici başvurusuyla, Kadıköy Belediyesinin, Kadıköy Tarihi Çarşısında yaptığı düzenlemelerle tüm tüketici yurttaşların yaşamını kolaylaştırıcı önlemler alarak, olanaklar yarattığını, görme engellilerinin herhangi bir yere takılmadan yürümelerini sağlayacak ve takip edebilecekleri kabartma yol taşlarının bazı esnaflar tarafından işgal edildiğini, engelli yaşamının engellenmeye devam edildiğini ve bu durumun özellikle de Güneşli bahçe sokak esnafı tarafından yaygın biçime yapıldığı, yapılan itirazların göz ardı edildiği, çarşı esnafı adına kurulan derneğin başkanına ait olduğu ifade edilen bin asırlık lokantasının kapı önüne koyduğu masaların önemli bir alanı kapsadığı ve firma sahibinin dernek başkanı olması nedeniyle bu durumu kendisine hak gördüğü ifadelerini olduğunu belirterek yaptıkları şikayetlerin en kısa sürede Kadıköy Belediyesi yetkililerince düzeltilmesi dileklerini iletmişlerdir.TURKCELL HATLARIYLA GÖNDERDİĞİNiZ BİR SMS’ e ÜÇ SMS ÜCRETİ ÖDERSİNİZ...
TURKCELL faturalı hatlarıyla doğum günü,bayram, yeni yıl vs. gibi kutlama mesajları gönderdiğinizde aman dikkat gönderdiğiniz bir mesaj ayrıntılı faturanıza üç mesaj olarak geçer ve bir mesaj ücreti yerine üç mesaj ücreti ödediğiniz gibi, % 25 özel iletişim vergisi, % 18 KDV. de ödemek zorunda kalırsınız.
İtiraz etmek için verilen numaralardan ilgililere en az üç günde ulaşırısınız. Verdiğiniz kaydın cevabını ertesi gün hata olmadığı tespit edilmiştir mesajıyla alırsınız. Hukuksal olarak hak arama yolunu seçmezseniz ödemek zorunda kalırsınız.
-

*CANDAREL tatlandırıcıların ana maddesi olan aspartam adlı sentetik tatlandırıcının, ilgili yasal hükümlere karşın açıklaması yapılmadığını yazmış idik, geçen süre içinde İngiltere den gelen bir haber durumu daha da vahim kılıyordu. Bu haberde sentetik tatlandırıcı olan aspartam maddesinin kanserojen etki yaptığını ve yasaklanması için çalışmalar başlatıldığını belirtiliyordu.
Umuyoruz ki sağlık bakanlığı yetkilileri de bu konu da çalışmalarını sürdürüyordur.
-
NİEN PARFÜMERİ YÖNETİCİLERİ AYIPLIDIR.

Bozuk ve kalitesiz ayıplı olarak sattıkları mallar konusunda tüketicileri azarlayarak, hakaret eden NİEN parfümeriden kesinlikle alışveriş yapmamanızı öneririz.

Diğer Haberler
 • KARA LİSTE

 • Tüketici Bilinci

  MERKEZ BANKASINDAN Kredi kartında fahiş Gecikme faiz oranı yıllık 30.24.!

  Merkez Bankası tüm uyarılarımıza karşın akdi faiz ile temerrüt faiz oranlarını bankaların istekleri doğrultusunda belirlemeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından, 01/01/2016-31/03/2016 tarihleri arasında da kredi kartlarına uygulanacak olan, akdi faiz oranını yüzde 2,02 temerrüt faiz oranını,yüzde 2,52 olarak devam ettirmesi kredi kartı sorununun çözümüne katkı sağlamamıştır.
  Bu faiz oranının tüketiciye yalın maliyeti yıllık 24.24 dür.Gecikme faizi olarak yüzde 31.24 bileşik faiz olarak da yüzde neredeyse yüzde 50 oranında yansımaktadır.
  Devamı..  TÜBİDER
  Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği
  Rıhtım Cad. Çiçekçiler Çarşısı Girişi Kadıköy - Istanbul
  Tel: (0216) 449 26 26 - 449 29 29
  Internet:www.tubider.com

  Design by Telmar Network