TUBİDER
27 Yaşında
| Evrensel Tüketici Hakları | Bilinçli Tüketici Eğitim Programı | Künye | Faydalı Linkler | Üyelik Formu | Dergi Talep Formu | Bize Ulaşın | Tüketici Koruma |

14.06.2024
Ana Sayfa
Tüketici Koruma
Güvenli Gıda
Köşe Yazıları
GDO
SÜT ve ÜRÜNLERİ
TÜBİDER Başkanı
10 Yararlı Besin
Tüketici HaklarıKöşe Yazıları

MERKEZ BANKASINDAN Kredi kartında fahiş Gecikme faiz oranı yıllık 30.24.!

Kredi kartına fahiş oran
MERKEZ Bankası yetkilileri,01/04/2024 - 30/04/2024 tarihleri arasında uygulanacak kredi kartı faiz oranlarını belirlerken bir kez daha ülke gerçekleri ile tüketici taleplerini dikkate almamış, kredi kartı faizlerini bir önceki döneme göre yaptığı artırımla yaşanan sorunların devamına katkı koymaya devam etmiştir.
Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde
1 aylık açıklanan ve uygulanan azami akdi faiz oranını yüzde 4,25, aylık azami gecikme (temerrüt) faiz oranını yüzde 4,55 oranında belirlemiş olup, nakit çekimde ise yüzde 5 aldi, yüzde 5.30 gecikme belirlenerek tüketici yurttaşın giderek artan mağduriyetinde önemli bir paya sahip olmaya devam etmişlerdir.
Açıklanan yüzde 68 i aşan yıllık enflasyonla yarışan kredi kartı faizlerindeki fahiş uygulama tüketici yurttaşa gecikme faizi olarak yüzde 54,06, bileşik faiz olarak da yaklaşık yüzde 70 oranında yansımaktadır.
Tüketici mağduriyetinin temel nedenlerinin başında Merkez Bankası tarafından açıklanan kredi kartı fahiş akdi/temerrüt faiz oranının olduğunu defalarca belgeleriyle açıklamıştık. Ancak Merkez Bankası yetkilileri öneri ve uyarılarımıza karşın sorunun çözümüne katkı yapmayarak kredi kartından kaynaklı sorunların bir parçası ve sorumlularından biri olmayı seçmişlerdir.
Sorun ve çözümü çok net bir biçimde karşımızda durmaktadır. Başta Merkez Bankası olmak üzere BDDK ve Bankalar mağduriyetin nedeni ve sorumluları olarak ısrarla sorunu ve çözümünü görmemezlikten geliyorlar.
Bugün yapılması gereken (aylık) %1.2 oranını geçmeyen temerrüt faizi oranı açıklanması idi.
Ülkemizde kredi kartında yüzde 13 civarında olan takip oranının, bir başka değişle 10 milyonu aşkın kredi kartının takibe uğradığı gerçeğinin net bir biçimde ortaya çıktığı ve sorunun büyüyerek arttığı bu günlerde kredi kartı sorunun çözmeye başlamanın ilk adımı faizlerin gerçekçi bir biçimde düşürülmesiyle atılabilir.

Diğer Haberler
 • SİZ HİÇ GDO’LARI ÖVEN BİR ÇİFTÇİ YA DA TÜKETİCİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

 • Tüketici Bilinci

  MERKEZ BANKASINDAN Kredi kartında fahiş Gecikme faiz oranı yıllık 30.24.!

  Merkez Bankası tüm uyarılarımıza karşın akdi faiz ile temerrüt faiz oranlarını bankaların istekleri doğrultusunda belirlemeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından, 01/04/2024-30/04/2024 tarihleri arasında da kredi kartlarına uygulanacak olan, akdi faiz oranını yüzde 4,25 temerrüt faiz oranını,yüzde 4,55 olarak belirlemesi ile kredi kartı sorununun artarak devam etmesini sağlamaktadır.
  Bu faiz oranının tüketiciye yalın maliyeti yıllık 51.00, Gecikme (temerrüt) faizi ise yüzde 54,06 bileşik faiz olarak da yüzde neredeyse yüzde 70 oranında yansımaktadır.
  Devamı..  TÜBİDER
  Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği
  Rıhtım Cad. Çiçekçiler Çarşısı Girişi Kadıköy - Istanbul
  Tel: (0216) 449 26 26 - 449 29 29
  Internet:www.tubider.com

  Design by Telmar Network