TUBİDER
27 Yaşında
| Evrensel Tüketici Hakları | Bilinçli Tüketici Eğitim Programı | Künye | Faydalı Linkler | Üyelik Formu | Dergi Talep Formu | Bize Ulaşın | Tüketici Koruma |

12.04.2024
Ana Sayfa
Tüketici Koruma
Güvenli Gıda
Köşe Yazıları
GDO
SÜT ve ÜRÜNLERİ
TÜBİDER Başkanı
10 Yararlı Besin
Tüketici HaklarıTÜBİDER Başkanı

Merhaba,

Merhaba
Çok yoğun bir tempoda hızla geçen sürece müdahale etmek, kendi gündemimizle süreci etkileyebilmek, başlattığımız çalışmalarımızı yarım bırakmadan tamamlayabilmek için harcadığımız efor yanında, yapay gündemler yaratarak var olabilmenin hesapları içinde mücadelemize yönelik hesapları, ilkesizliği ilke edinenlerin kendilerini gündemde tutma çabalarının yarattığı olumsuz koşullara yönelik direncimiz karşısında, varlıklarını satılmak/satın alınmak üzerine inşa etmiş zavallıların yarattığı kirlilik hak arama sürecindeki mücadelemizi etkileyemeyecektir.
Ancak, tehlikeli olan hak arama mücadelesine karşı yapılan yanlışlıkların ve haksızlıkların “hak arama” kılıfı altında yapılmasıdır. Bu nedenle de duyarlı ve dürüst tüm hak arama mücadelesi yapanların dikkatli olması gerekmektedir.
Aslında yazıma yukarıdaki ifadelerle başlamak istemezdim ancak yoğun çalışma tempomuzun hayata geçirilmesiyle, yaşadığımız iyi ve güzel sonuçların yanında, anlaşılmaz saldırı iftira ve düzmece senaryolarla da karşılaştığımızda da objektif olarak hukuka uygun tepkilerimizi koymakla birlikte, duygu ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmanın sorunlarımızı aşmada bir etken olduğu düşüncesiyle buraya taşıdım.
Biliyorum ki sizlerden gelecek destek ve dayanışma tavrı ve yaklaşımı mücadelemizi daha da şevkle ve azimle yürütmemizin önemli nedenlerinden olacaktır.
Her yıl, yaz aylarında oransal olarak düşüş gösteren çalışma tempomuz, 2007 yılının yaz aylarında yoğunluğu düşmeden devam etmiş, hatta ivme kazanmıştır.
Tüm bu yoğunluğun içerisinde zaman zaman olduğu gibi dergimiz “TÜKETİCİ BİLİNCİ” nin yayınlanmasında aksaklıklar yaşamamız söz konusu olmuştur. Bu durum biraz da yenilik arama yaklaşımımızdan kaynaklanmıştır.
Dergimize ilişkin yaptığımız hazırlıkların önemi ülkemiz tüketici hareketine yeni soluklar getirecek özellik ve nitelikte olması nedeniyle yoğun çalışma süreci içinde yorgunluğumuzu ortadan kaldırmaktadır.
Tüm bu sıkıntıları yaşarken, günlük yaşamın akışı içerisinde yönetenlerin görevlerini ihmali, hatta suistimali, her yurttaşın yararlanması gereken hakların/olanakların birilerince kendi çıkarları için kullanılması örgütsel hak arama mücadelesi veren bizlerin işlerini her gün biraz daha güçleştirmektedir. Durum çoğu zaman hak arama mücadelesini güçleştirmenin de ötesinde öyle bir hal alıyor ki ilgili
konuda sorumluyu bulamadığınız gibi, en yetkili kişilerin yasa ve hukuk tanımaz yaklaşımlarıyla şaşkına dönüyorsunuz. Özellikle PTT ile yaşadığımız Kadıköy den, Kadıköy e gönderdiğimiz iadeli taahhütlü postalardan bir tanesinin 13 günde muhataba ulaştırılmış, PTT genel müdürüne (Ankara) gönderdiğimiz aynı tür posta 1,5 günde ulaşmıştır. Yaşadığımız sorunun nereden kaynakladığını sorgulamaya başladığımızda, dağıtıcıdan, genel müdüre kadar uzanan zincirde vurdum duymaz, hak hukuk tanımaz,
diz boyu usulsüzlüğe batmış çürümüş bir yapıyla karşılaştık.
Bu yazıyı yazdığımda PTT genel müdürü yazdığımız yazılara bile dilekçe ve bilgi edinme kanunlarını ihlal ederek suç işlemeye devam etmektedir.
Konuyla ilgili yapacağımız basın açıklamaları ve suç duyurularıyla bu tür hukuksuzlukların üstüne gitmeye devam edeceğiz.
Bu ve benzeri sıkıntılar yanında, örgütlülüğümüzün çalışmalarında iyi şeyler de oluyor tabii ki, “TÜKETİCİ BİLİNCİ” dergimiz yine bir ilke imza attı ve Almanya Tüketici Merkezlerinin yayın organı “STIFTUNG WARENTEST” dergisinde yayınladıkları/yayınlayacakları ve ülkemizde de yaygın olarak satışa sunulan bir çok mal ve hizmetin testlerinin Türkiye de yayınlanmasının onayını aldı ve bu sayımızda diz üstü bilgisayarların testlerini yaptığımız özel anlaşmayla yayınladık.
Artık ülkemiz tüketicileri dergimizin bu ve bundan sonraki sayılarında yayınlanan/yayınlanacak testleri incelemeden ilgili mal ve hizmetleri satın almayacaklardır.
Tüm yaşanan olumsuzluklara karşın tüketici hakları mücadelemiz tüketiciler adına ödün vermeden devam ediyor/edecektir. Bir sonraki sayımızda buluşmak umuduyla,
Hoşça kalın, bilinçli tüketin.
Diğer Haberler
 • Merhaba,

 • Tüketici Bilinci

  MERKEZ BANKASINDAN Kredi kartında fahiş Gecikme faiz oranı yıllık 30.24.!

  Merkez Bankası tüm uyarılarımıza karşın akdi faiz ile temerrüt faiz oranlarını bankaların istekleri doğrultusunda belirlemeye devam ediyor. Merkez Bankası tarafından, 01/04/2024-30/04/2024 tarihleri arasında da kredi kartlarına uygulanacak olan, akdi faiz oranını yüzde 4,25 temerrüt faiz oranını,yüzde 4,55 olarak belirlemesi ile kredi kartı sorununun artarak devam etmesini sağlamaktadır.
  Bu faiz oranının tüketiciye yalın maliyeti yıllık 51.00, Gecikme (temerrüt) faizi ise yüzde 54,06 bileşik faiz olarak da yüzde neredeyse yüzde 70 oranında yansımaktadır.
  Devamı..  TÜBİDER
  Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği
  Rıhtım Cad. Çiçekçiler Çarşısı Girişi Kadıköy - Istanbul
  Tel: (0216) 449 26 26 - 449 29 29
  Internet:www.tubider.com

  Design by Telmar Network